5 způsobů, jak lidem vysvětlit, proč nekrmit cizího koně

Prázdniny jsou v plném proudu a kolem výběhů nezřídka vedou kroky turistů. V rámci kampaně Nekrmte koně jsme již přinesli několik důležitých informací a varování, nicméně praxe často ukazuje, že ani ty běžným lidem nestačí k tomu, aby koně nekrmili. Na každého fungují jiné argumenty, a proto přinášíme pětici různých způsobů, jak někomu vysvětlit, proč by koně neměl krmit. Je velmi důležité si uvědomit, že lidé jsou opravdu různí, a proto je právě schopnost argumentovat a vše ideálně ještě s chladnou hlavou vysvětlit velmi důležitá. Zároveň platí jedna věc. Lidé lépe rozumí jednoduchým a jasným sdělením. Proto se i vy naučte informovat vaše okolí tak, aby zákaz krmení cizích koní pochopil i někdo, kdo do té doby viděl koně jen ve westernu.

1. Koně a jejich dieta

Nevíte, zda nemá kůň zvláštní dietu. Někteří mohou mít intoleranci na mrkev, další cukrovku, u jiných je třeba hlídat tělesnou hmotnost kvůli různým nemocem. Navíc nikdy nevíte, kolik lidí před vámi koníkovi něco dalo. Vaše jablko může být za ten den již desáté. Takové krmení bez dovolení může vést k akutním zdravotním problémům a účty za veterináře se skutečně nezaplatí jen tak.

2. Kůň může mít problémy s chováním, které zhoršujete

Někteří majitelé koní nekrmí koně z ruky, protože moc dobře vědí, že dokáže kousnout. A věřte, kůň dokáže kousnout a pořádně. Krmíte-li koně žijící ve stádech, můžete vyvolat mezi zvířaty souboje a nenapravitelné škody. Nekrmte koně ani poníky, kteří vám nepatří! V roce 2010 malému chlapci na Nymbursku ukousl kůň kus prstu.

3. Kůň není jen majetek a majitel má jen jednu trpělivost

Pro někoho je kůň členem rodiny. Také nepřijdete k někomu cizímu a nezačnete mu jen tak z ničeho nic krmit jeho dítě. Je třeba si uvědomit, že pouze majitel rozhoduje o tom, kdy a čím koně krmit. A také počítejte s tím, že majitelé nemusí být ke krmičům zrovna dvakrát přátelští. Naopak někteří z nich nejdou pro ránu daleko. Nelze se jim divit, když přistihnou někoho, kdo i přes zákaz jejich koně krmí, protože mu to přijde jako dobrý nápad.

4. Hubený kůň o jídlo také stát nemusí

Dokonce i na první pohled velmi hubený kůň není důvodem k tomu, abyste ho krmili. V první řadě může být opět na nějaké dietě, v druhé by mu větší množství jídla dokázalo uškodit. Nemůžete vědět, v jakém stavu je trávicí ústrojí koně. Pokud máte podezření na týrání, máte možnost to sdělit příslušnému obecnímu úřadu, krajské veterinární správě (resp. příslušnému veterinárnímu inspektorátu v bývalých okresních městech apod.), policii ČR nebo státnímu zastupitelství.

5. Jedovatá nebezpečí

Mnoho lidí dává koním jedovaté jídlo, aniž by si to uvědomovali. Příkladem jsou například květy pryskyřníku, dubové listy či slupky brambor. Kuchyňské zbytky jsou často plné věcí, které koně nemohou jíst. Látky obsažené v některých rostlinách a keřích způsobují selhání ledvin, selhání srdce a rozpad centrálního nervového systému. Výsledek se nemusí projevit okamžitě, ale škody se kumulují postupem času.

Dieta, výchova, bezpečnost, trávení i jedy nacházející se ve volné přírodě. Celkem 5 různých oblastí, ve kterých je třeba širokou veřejnost vzdělávat a informovat. Děkujeme za podporu kampaně a sdílení. Je nesmírně důležité, aby se takové informace skutečně dostaly ke každému, kdo o důvodech zákazu krmení koní zatím nevěděl. Nezodpovědné krmení může koně zabít!