10 nejčastějších chyb jezdců

Naučit se opravdu jezdit na koni není otázkou několika dnů, dokonce ani několika let. Prakticky po celý život budete získávat nové zkušenosti s cílem zvířeti lépe rozumět. Jedině tak se můžete stát jeho přirozenou součástí a jezdcem, který nedělá zbytečné chyby.

Jak je to s chybami při jízdě na koni?

Bohužel dokonce i zkušenější jezdci se někdy nevyvarují přešlapů, které mohou mít negativní vliv na psychické a fyzické zdraví koníka. Hlavní příčinou nebývá v drtivé většině případů zlý úmysl, ale pouze nedostatek informací. Podívejte se na přehlídku 10 nejčastějších chyb a neopakujte je. Pokud se v některé z nich najdete, nemusíte si hned něco vyčítat. Naopak využijte informace z přehledu k tomu, abyste se zlepšili a při jízdě uvolnili.

1. Strach z pádu

Pády z koně jsou přirozenou součástí výcviku. Právě kvůli nim existuje celá řada ochranných pomůcek helmami počínaje a bezpečnostními vestami konče. Je dobré mít respekt z pádu, ale určitě by vás neměl ovládat strach. Ten způsobuje ztuhlost, dělání chyb a narušuje potřebné soustředění. Někdy je složité se po pádu sebrat a na koně znovu nasednout, ale je to třeba. Analyzujte s někým zkušenějším příčinu a udělejte maximum, abyste ji příště eliminovali. Nejhorší je nechat se pádem vystrašit a k jízdě se vrátit až po dlouhé době.

2. Špatně nastavené třmeny

Když jsou třmeny zbytečně dlouhé, hůře se vám ovládá celé tělo a komplikujete koni pohyb. Bez opření ve třmenech pro vás bude jízda velmi složitá. Příliš krátké nastavení zase způsobuje posun kolen vpřed, přesun těžiště dozadu a rušení koně. Každý jezdec potřebuje jinou délku třmenů. V sedle byste se měli cítit bezpečně a stabilně. Délka by vám v klusu měla umožnit vysedávat. Při nadzvednutí ve třmenech by mezi sedlem a rozkrokem měl vzniknout prostor o velikosti 5 až 7 centimetrů.

3. Špičky vytočené od koně

Máte při jízdě příliš vytočené špičky od koně? Výsledkem bude ztráta pevnosti sedu, uvolnění kolen a stehen. Pracujte na opravě tohoto nešvaru a aktivně na něj myslete. V některých případech bude jednoduché špičky namířit správným směrem, v dalších bude nutné zapracovat na mobilitě a protažení svalů. To však nic nemění na tom, že vytočené špičky jsou častou a zásadní chybou.

4. Neopatrné dosedání

Naskakujete na koně jak kovboj ve Spaghetti westernu? Těžkopádným dosednutím koně rušíte a zbytečně zatěžujete. Ten je pak neklidný, nervózní a již od začátku naladěný na neposlušnost. Stejně tak si dávejte pozor na špičky bot a dotažení bezprostředně před nasednutím. Po nasednutí dotažení opět překontrolujte.

5. Špatná poloha trupu

Správná poloha v sedle je otázkou cviku. Talent pochopitelně hraje nějakou roli, ale teprve časem dokážete trup cíleně kontrolovat. Nedostatky se projevují primárně v klusu a cvalu, kdy se jezdec začne předklánět. Povolen je mírný předklon, trup by měl být stále rovný.

6. Držení se koleny

Bolí vás po jízdě kolena? S velkou pravděpodobností děláte tu chybu, že se koleny křečovitě držíte. Stabilita sedu nevychází pouze z kolen, ale také ze stehen a hýžďových svalů. Kolena slouží pro jemné zafixování v sedle. Zkuste se uvolnit, zbavit se zmíněné křečovitosti a neustále myslete na to, že držet se silně koleny sedla je chyba.

7. Využívání otěží jako zábradlí

Když využíváte otěže jako zábradlí, zavíráte si tím cestu k citlivému ovládání koně. Každý váš pohyb a každá vaše křeč se na chování koně odráží. Rukama nesmíte cukat a otěže jsou za normálních okolností volně. Nepoužívejte je k tomu, abyste se v sedle stabilizovali. Tato chyba je velmi zřejmá, ale přesto ji mnoho začínajících jezdců dělá. Stačí se však zamyslet nad tím, kam otěže směřují a jak je kůň vnímá.

8. Nedůslednost ve výcviku

Komunikace člověka a koně je velmi složitou disciplínou. Koně jsou osobnosti a každá z nich vyžaduje individuální přístup. Zkušený trenér dokáže rozklíčovat jednotlivé projevy, ale ve výsledku je to právě jezdec, kdo by měl pracovat na tom, aby byl ve výcviku důsledný. Pokud nad chováním koně někdy pouze mávnete rukou, mohou se v něm nežádoucí vzorce chování uložit.

9. Zadržování dechu

Jezdci se při učení zapomínají soustředit na dech. Naučte se dýchat pravidelně a neváhejte sladit váš dech s rytmem koně. Zadržování dechu je ze zcela logických důvodů nebezpečné.

10. Koukání na koně

Pohled na koně za jízdy přináší rychlé informace o jeho stavu, ale při řízení auta si také neprohlížíte jeho volant. Vyzkoušejte si zvíře neprohlížet. Poučka koukat při jízdě mezi uši koně neplatí úplně. Ideálně byste měli koukat tam, kam jedete a kam se chystáte. Získáte tím mnohem lepší kontrolu. Navíc je to také bezpečnější, protože máte možnost předvídat a opravdu se věnovat tomu, kam budou směřovat další kroky koně. Když budete koukat pouze pod sebe, nedokážete se připravit na to, co vás čeká za pár sekund.

Neustále se zlepšujte

Ani při velkém talentu není možné naučit se jezdit na koni ze dne na den. I kdybyste žádnou z představených chyb nedělali, najdou se jiné. Právě proto je důležité v sobě probudit touhu neustále se zlepšovat. Sledujte váš styl sebekriticky a využívejte služeb zkušených trenérů, kteří váš jízdní styl nezávisle zhodnotí. Váš kůň vám za takový přístup bude vděčný.