„Kira je velká osobnost,“ prozrazuje v rozhovoru Alžběta Ducká

Alžběto, můžete čtenářům přiblížit, jaké bylo vaše první setkání s koňmi? Čím vám učarovali, že jste se rozhodla jezdit?

Na tuhle otázku jsem musela na pomoc přizvat mamku, protože si upřímně vůbec nevzpomínám. Mám pocit, že moje láska ke koním trvá prostě odjakživa. Můj první “bližší” kontakt a očarování prý proběhlo v Pražské ZOO, kde jsem jako malá hltala každé slovo přednášky o koních Převalského. Na koních miluji jejich jedinečnost, eleganci a jiskru. Každý kůň má svou osobnost, každý je něčím výjimečný.

Proč jste dala přednost právě skákání, a ne třeba jiné jezdecké disciplíně?

Začínala jsem v drezurní stáji a nějakou dobu jsem se věnovala drezurnímu ježdění na základní úrovni. Občas jsem mezi tím chodila i na skokové tréninky. U drezury jsem pociťovala absenci adrenalinu a drezurní ježdění mě nenaplňovalo. Začala jsem se tedy postupně věnovat parkuru, u kterého jsem nakonec zůstala. Ráda si občas zajedu i všestrannost.

Souhra s koněm je v jezdectví a ve skocích zvlášť nesmírně důležitá. Jak se vám pracuje s vaší klisnou Kirou?

Kira je velká osobnost a člověk ji musí znát, aby s ní dokázal pracovat tak, aby jí to bavilo. Obecně spolupracuje velmi dobře, pokud jí práci přizpůsobíte. V tréninku raději třeba pracuje venku v terénu, než na jízdárně. Co se týče samotného parkuru, tak je velmi ochotná, je spolehlivá a člověku dokáže vrátit všechno dobré.

Jak probíhá váš pravidelný trénink s koněm i bez něho, co je jeho hlavní součástí?

Jako hlavní součást našeho tréninku bych označila práci v terénu, která je dle mého názoru opravdu důležitá a pro mého koně je to nejzábavnější forma tréninku. Běžně dělám v terénu drezurní přiježděnost a “jízdárenské” cviky. Mimo to máme tréninky s naší skvělou drezurní trenérkou Annou Karasovou a skokovým trenérem Davidem Fialkou. V zimě míváme tréninky 1x týdně a v sezoně podle závodů. Co se týče tréninku bez koně, tak ten se přiznám, že úplně zanedbávám.

Věnujete se kvůli utužování fyzické kondice třeba i jinému sportu? A stíhá vůbec jezdkyně jako vy kromě práce s koňmi i nějaké volnočasové koníčky?

Bohužel mi během studia na nic jiného nezbývá čas. Když už mám volný čas, tak si ráda odpočinu. Ráda kromě svého koně jezdím i jiné koně.

Mohla byste nám přiblížit, jak vypadá den jezdkyně před větším závodem? Na co se hlavně soustředíte? Míváte trému? Jak závody prožíváte?

Na závodech ráno vstanu, nakrmím koně a udělám ve stáji ranní rutinu. Koně povodím, obstarám vše okolo a ujistím se, že mám všechny věci připravené. Trému jsem mívala, když jsem začínala se závoděním. Hodně mi kazila celkový zážitek ze závodů. Je potřeba, aby si člověk uvědomil, že to dělá pro sebe a svého koně, pro radost. Nemůže se stát nic horšího, než že to pokazíte a příště to zkusíte znovu. Já na závody jezdím moc ráda, miluji tu atmosféru. Ráda trávím čas nejen s koňmi, ale i s lidmi okolo nich. Taky si užívám ten pocit, když koně vyčistíte, zapletete a dáte na něj krásné, vyčištěné vybavení.

Co pády z koně a zranění? Neměla jste někdy chuť kvůli nějakému pádu s ježděním seknout?

Pádů už bylo dost a určitě ještě bude. Sem tam nějaký lehký otřes mozku, hnutá páteř, naraženiny, ale nikdy nic vážného. Kdykoliv jsem spadla, tak jsem nalezla a trénink dokončila. Chuť seknout s ježděním jsem po pádu asi nikdy neměla, naopak mě to vždycky nakoplo a motivovalo k sebezdokonalování. Kdo nepadá, ten nejezdí.

Jste mladá žena a určitě vám není lhostejná móda. Nakolik je pro vás důležité na koni i dobře vypadat?

Vzhled je pro mě hodně důležitá věc. Aby to neznělo špatně – hodně si zakládám na tom, aby byli vždy jezdec i kůň dobře upravení a čistí, neznamená to nutně mít jen to nejdražší a nejnovější vybavení. Jak už jsem zmínila, tak je to i moje oblíbená součást závodů. Vždycky mám radost, když s koněm vypadáme dobře, nebo někomu hezky nachystám a upravím jeho koně.

Dnes se dá vybavení pro koně a jezdecké oblečení sladit barevně i stylově. Máte v oblibě nějakou konkrétní značku? Co je pro vás u jezdeckého oblečení nejdůležitější?

Mám hodně oblíbených značek, záleží na co. Obecně raději investuji do svého koně než do sebe. Aktuální jsou třeba zimní deky. Ty jsem si nově, po několika letech s dekami Bucas, velmi oblíbila od značky Horseware. Na letošní zimu je pro mě novinka značka Horsepilot a jejich úžasně pohodlné, teplé a funkční oblečení. Dále jsem si velmi oblíbila značku Le Mieux, což je značka, která nabízí opravdu velmi kvalitní produkty za dostupné ceny. Mezi moje další oblíbené značky patří třeba Animo, Kep, Anna Scarpati nebo Kentucky.

Máte za sebou už velké jezdecké úspěchy v Amateur Tour. Nosíte v hlavě nějaký svůj jezdecký sen, něco, čeho byste chtěla v budoucnosti ještě dosáhnout?

Mám k dispozici pouze jednoho koně, tak je pro mě nejdůležitějším cílem, abychom prošly a ukončily každou sezonu bez zranění a v dobré formě. Ráda si stanovuji během sezony menší cíle, abychom se mohly posouvat pořád dál a vytvářet cíle nové. Ráda bych se příští rok více věnovala soutěžím všestrannosti, nebo třeba úspěšně navázala na úspěchy v Amateur tour v minulosti. Kdybych někdy v budoucnu dostala možnost mít více koní, tak bych ráda závodila na vyšší úrovni parkuru a ráda se třeba podívala na nějaké významnější mezinárodní závody.