Představujeme 10 tipů na nejkrásnější české hipostezky

Milujete jízdu na koni volnou krajinou? Pokud ano, máme pro vás dobrou zprávu. I u nás v České republice existuje a stále vzniká celá řada hipostezek, tedy cest vhodných k jízdě na koni. Nabídneme vám tipy na ty nejhezčí z nich.

Co si vlastně představit pod slovem hipostezka?

Máme tím na mysli turistickou stezku, která plně vyhovuje požadavkům na hipoturistiku čili cestování na koni. Je zde rozdíl proti jezdectví. V tomto případě totiž nejde o dosahování nějakých rekordů a mimořádných sportovních výkonů. Hipoturistika si klade za cíl kochat se krajinou z koňského hřbetu. A svět je nejkrásnější z koňského hřbetu, to potvrzuje spousta lidí, kteří koně a jízdu na nich milují.

Požadavky na stezku s koněm

Musíme ale dodat, že na hipostezku jsou speciální požadavky. Rozhodně to není tak, že stezka pro pěší bude automaticky vhodná i pro koně. To není pravda. Především jde o to, aby šířka i povrch stezky vyhovoval koním. Důležité je i to, aby povrch byl zpevněný a koně ho nepoškozovali svými kopyty. Podstatné je rovněž, aby na trase nechyběly úvaziště, stojany s informačními tabulemi, ohrady pro koně, odpočívadla, napajedla, přístřešky, koňské stanice a další pro koně nezbytné zázemí. Trasa kvalitní hipostezky je zároveň vedena tak, aby se minimalizovala rizika střetu koně s různými podněty, které by ho mohly vyplašit – například auta na silnici. Zároveň pro provoz hipostezek platí určitá pravidla, nesmí se na ně třeba se psy.

Víte, že první úsek hipostezky byl vyznačen Klubem českých turistů v roce 2005? Jde o trasu po úbočí hory Kleť na Českokrumlovsku v CHKO Blanský les. Vede po 300 let staré cestě vybudované Schwarzenberky. Jde o červenou 10 km dlouhou trasu Rohy-úbočí Kletě-Chata Pod Kletí.

Jižní Čechy tvoří mekku jezdců

Vzhledem k tomu, že hipostezky je nejvhodnější vést řidčeji osídlenou krajinou mimo velká města, není jejich rozmístění příliš rovnoměrné. Nejlepší a nejhustší sítí hipostezek se pyšní hlavně Jihočeský kraj. Máme u nás jak značené volně přístupné hipostezky, tak i soukromé stezky určené pro platící klienty. Určitě vás bude zajímat, jak se značí veřejné hipostezky. Toto značení si vzal na starost Klub českých turistů. Tvoří ho čtverec se stranou 10 cm, ve kterém je v případě veřejné hipostezky barevné kolečko o průměru 6 cm nebo u okružní stezky podkova. Dochází-li na stezce ke změně jejího směru, doplňuje se tato značka o šipku. Značení bývá každých cca 200-250 metrů ve výšce asi 1,8 metru. Každá nová trasa má trojmístné číslo. Červené páteřní trasy 101-299, modré trasy – oblastní stezky do 30 km od jezdecké stanice potom čísla 301-499, zelené trasy pro méně zdatné jezdce 501-699 a žluté propojovací trasy 701-899.

Dodržujte na stezkách pravidla chování

Pokud se vydáte po následujících hipostezkách, pamatujte na svoji bezpečnost a pravidla pro používání hipostezek. Především je nejvhodnější, když je na stezce 3-8 jezdců, ne více. Důležité je nevjíždět do luk, polí, nerušit zvěř. Samozřejmě také dbejte různých omezení, třeba v místech těžby dřeva. Chodce míjejte vždy v kroku, věnujte pozornost cyklistům, předjíždějte zleva. Na bahnité stezce jezděte v zástupu. Cválejte jenom na přehledných a bezpečných úsecích. Budete-li tábořit, potom jenom na místě vyhrazeném k táboření, nebo tam, kde vám to dovolil majitel pozemku. Nezapomeňte dodržovat lesní a silniční zákon. Mějte na paměti, že na stezku vjíždíte na vlastní nebezpečí.

1. Lipensko-Brixovy Dvory

Jednou z opravdu parádních hipostezek je Lipensko, a sice hipostezka mířící kolem Lipenské přehradní nádrže o délce cca 25 km. Půjdete údolím kolem Mnichovického potoka, dále obejdete Rašeliniště Kapličky, nahoru na sever kolem Lipového potoka až k Přední Výtoni a na Frymburk. Kopírujete břehy Lipenské nádrže až k česko-rakouské hranici. Po celou dobu máte nádherný výhled na přehradu.

2. Vysočinou na Třebíčsko, Jihlavsko a do Jihočeského kraje

Krásné stezky najdete také na Vysočině. První z nich, červená, vás povede přes Telč do Golčova Jeníkova a druhá z Dukovan na Třebíčsku na Žďársko. Celkově na Vysočině najdete asi 850 km hipotras a na 150 koňských stanic, kde můžete i přespat. Trasy navazují na východočeské a na jihu na jihočeské, které následně vedou až do Rakouska. Modrá hipostezka vás povede z Třebíčska Jihlavskem až do Jihočeského kraje.

3. Šumavou

Nádherná a nezničená krajina Šumavy přímo vyzývá k jejímu poznávání s vaším koňským přítelem. Určitě byste neměli vynechat velmi pěknou asi 50 kilometrovou páteřní trasu značenou červeně. Začíná na Javorníku U Stachů a vede až ke Kdyni. Na trase potkáte vesničku Nezdice, pojedete kolem Kašperských Hor, dále na Radešov, Palvínov, Kundratice, minete Hartmanice. Tato stezka se dělí v Hartmanicích na dvě větve. Obě vedou do Kdyně, ale každá trochu jinudy. Jedna přes Petrovice, Velhartice a Klatovy, druhá přes Strážov.

4. Krkonošská stezka

Samozřejmě najdete velice pěknou červeně značenou stezku i v Krkonoších. Celkem i se svým koníkem zde absolvujete túru o délce 136 km. Vede ze Starých Ždánic na sever přes Roudnici, dále na Nechanice, Sadovou až do Cerekvice nad Bystřicí. Potom u Hořic na Miletín a Úhlejov. Dále zamíříte k přehradě Les Království a potom přes Nemojov do Nových Domů. Uvidíte Chotěvice, Karlov, Čermnou a následně dojdete do Bolkova. Vyrazíte k Hoffmannovým boudám, na Kolínskou boudu. Podél potoka Javoří k Javořímu Mlýnu. Pak přes Velkou Úpu na Výsluní a Krakonošovým údolím ke Spálenému mlýnu. K Dlouhému hřebenu přes Cestník a do Horních Albeřic na hranice s Polskem. Tam končí, ale měla by být propojena s polskými stezkami až k Baltskému moři. Celé Krkonoše máte touto cestou jako na dlani.

5. Stezka Český ráj a Podkrkonoší

Kdo obdivuje krajinu Českého ráje a Podkrkonoší, pak by si měl se svým koníkem vyhradit čas na modrou trasu Český ráj a Podkrkonoší o délce 72 km. Vyjedete z jezdecké stanice ve Vítězné, dále přes Bradlo, Zadní Mostek do Borovničky. Lesem trasa povede až do Staré Paky. Potom přes Pecku na Krkonošskou stezku k Raisovým chatám a západně do Železnice. Z Podůlší potom dojdete do Českého ráje. Nadchnou vás nádherné pohledy na Prachovské skály. Ovšem ve skalním městě je vše náročnější. Zkuste proto udělat si procházku pěšky. Následně zamíříte do Pařezské Lhoty. Na trase narazíte také na lovecký zámeček Humprecht či dům Fráni Šrámka v Sobotce. Jičín je zase městem pohádky, které nadchne malé děti.

6. Jezdecký okruh Valašsko (Beskydy)

Máte rádi malebné kopce Beskyd? Potom vás určitě potěší jezdecký okruh Valašsko, který je dlouhý cca 16 km. Nachází se na trasách kolem Velkých Karlovic. Můžete si užít výhled z hřebene Vsetínských vrchů až panoramatům Javorníků a Beskyd. Lesy, louky, zpevněné i nezpevněné cesty, to vše vás čeká na této trase. Zázemí pro ni tvoří hlavně statek Dvůr u kříže ve Velkých Karlovicích. Pohybujete se v nadmořské výšce 500-900 metrů.

7. Ke Krakonošově vyhlídce

Budete-li chtít se podívat v Krkonoších za Krakonošem, potom využijte nové zelené Královédvorské stezky, jež se odpojuje z páteřní Krkonošské stezky u Hořic. Je dlouhá 26 km. Míří na Dubec, Libotov až ke Krakonošově vyhlídce. Dostanete se červenou trasou ke galerii barokního sochařství, a sice k Braunovu Betlému. Křížovou cestou až k baroknímu špitálu Kuks. Potom přes Vlčkovice, Chvalkovice do Litoboře.

8. Po formanských stezkách křížem krážem Moštěnkou a Hříběcími horami

Na východě Moravy koňské trasy také rozhodně nezanedbávají. Naopak. Najdete tu třeba 75 km dlouhou trasu Po formanských stezkách křížem krážem Moštěnkou a Hříběcími horami. Hlavní trasa startuje v Kyselovicích, směřuje přes Bochoř na Dřevohostice na Hostýnské vrchy. Úsek směřuje až k Hulínu. Najdete zde i spoustu zajímavostí ke koukání, a to zámek Dřevohostice, dále hrádek Kasařov u Prusinovic nebo Rezervace lidových staveb Rymice. Celkem během celé trasy projdete 25 obcemi.

9. Okolí řeky Chrudimky

Lákadlem je i příroda kolem řeky Chrudimky a její údolí. Narazíte zde hned na několik tras. Modrá propojuje Ranč LL v Kovářově, hřebčín Slatiňany a dál míří kolem Chrudimi až na Pardubicko. Další je Kolem přehrady Seč, a to prosečskými lesy k horní části přehrady. Když přebrodíte řeku, potom zamíříte ke Klokočovskému zámečku a židovskému hřbitovu. Žlutý okruh pro změnu vede v okolí vysílače Krásné až do Vršova, lesem směrem k Přemilovu a pak dolů podél Chrudimky až do letoviska na Pilce, Proseč, Bojanov a zpátky do Kovářova. Křižanovický okruh míří Slavickou oborou do přírodní rezervace Krkanka, dál do Hradiště čili keltského oppida, ke Křižanovické přehradě a údolím Chrudimky zpátky. Lichnický okruh pak vede na zříceninu Lichnice, kde je skutečně krásný výhled. Celková délka všech pěti okruhů dohromady je cca 80 km.

10. Středočeská stezka

Hipostezku najdete také ve Středočeském kraji, a to v okolí Kralovic. Jde o stezku Ústecko, Podřipsko, Královice, Záplavy. Královice jsou jejím centrem. Severně od Královic vede stezka na Zlonice a Liběšice, tam navazuje na Polabskou jezdeckou stezku. Další středočeská jezdecká stezka vede z Doks na Žebrák, Starou Lhotu, Brdy, Slapy, Krásnou Horu nad Vltavou, Příbram, Zliv.