Víte, jak na výběr a používání podsedlových deček?

Víte, jak na správné používání podsedlových deček? A tušíte, na jaké parametry se při výběru zaměřit? Podívejte se na zcela základní informace o této součásti výbavy, která hraje důležitou roli v problematice sedlání. Objevíte praktické rady vedoucí k tomu, že se vy i váš kůň budete cítit pohodlně.

Dečka pod sedlo chrání koně i vás

Pokud vám spojení podsedlové dečky nic neříká, jedná se nepřekvapivě o dečku pod sedlo. Její výběr se řídí požadovaným stylem jízdy a potřebami koně. Rozhodně neslouží pouze pro parádu, třebaže i v naší nabídce najdete opravdu krásné kousky. Mezi hlavní úkoly dečky patří:

  • Vyrovnání nerovností sedla
  • Rozšíření zad koně v případě použití většího sedla
  • Brání klouzání sedla
  • Ochrana před odřením zad koně
  • Absorpce potu a odvod tepla
  • Tlumící funkce neboli minimalizace tlaku způsobeného hmotností jezdce v sedle

K dispozici je mnoho různých materiálů a variant provedení od deček pro rekreační jízdu až po modely určené na drezuru a parkur! V případě zakoupení nevhodného typu můžete koni způsobit zranění a další zdravotní komplikace. I pro vás samotné se jízda na koni stane nepříjemnou a ve výsledku také méně bezpečnou záležitostí.

S výběrem a dotazy se vždy neváhejte obrátit přímo na nás a naši prodejnu. Velmi rádi poradíme a vše vysvětlíme.

Špatně vybraná podsedlová dečka

Důkazem toho, že na výběru podsedlové deky skutečně záleží, jsou projevy koně v případě nevhodně vybraného typu. Kůň se jednoduše nebude cítit dobře. Začne být neochotný a jízda bude pro vás oba komplikovaná. Dokonce vás může bez zjevného důvodu shodit. Neposlušností, ztrácením pozornosti a další řečí těla (například stažením uší dozadu) se vám kůň bude snažit naznačit, že mu kombinace sedla a dečky nevyhovuje.

Materiály deček

Podsedlové dečky jsou vyráběny z různých materiálů a v různých velikostech. Jen na stránkách našeho e-shopu najdete mnoho variant dek celé řady různých výrobců od italské značky Cavalleria Toscana po prémiovou značku LeMieux.

Například korekční typy podsedlových deček slouží k rozšíření koně pro správné a bezpečné usazení sedla. Nechybí však ani skokové nebo drezurní deky se speciálními vlastnostmi. Nezapomínejte na to, že funkce by vždy měly být důležitější než design.

Pokud jde o materiály podsedlových deček, narazíte nejčastěji na tyto varianty:

  • Syntetický fleece (100% polyester)
  • Vlněné rouno
  • Bavlna
  • Neopren

Některé podsedlovky materiály kombinují. Každý materiál funguje jinak a má jiné přednosti. Při výběru hraje roli, v jakém ročním období chcete dečku používat, jaké máte požadavky a jaké jsou vaše priority. Každý jezdec vám tak doporučí něco jiného, nicméně shoda panuje v tom, že materiál by neměl mít paměťový efekt. Díky tomu bude dečka sedět i v případě, kdy váš kůň změní svalstvo během dlouhodobého tréninku. Většina deček lze prát v běžné pračce do 40 °C, nicméně vždy raději zkontrolujte instrukce výrobce.

Jak na umístění?

Nesprávně usazená dečka a tím pádem také sedlo se projevuje na chování a pohybech koně. Zbytečně silná podložka na koni s tučným kohoutkem bude nestabilně klouzat během jízdy. Tenčí podložky lépe kopírují hřbet koně. U zvířat s vysokým kohoutkem preferujte deky s další vycpávkou pro rozložení hmotnosti a tlak sedla. Správně umístěná podsedlovka neprokluzuje a vpředu i vzadu vykukuje o několik centimetrů pod základnou sedla. Před jízdou a dotažením vždy raději zkontrolujte, zdali je deka stále na svém místě. Deky na sobě zpravidla mají úchyty k sedlu na suché zipy.

Vyberte si podsedlovou dečku

Výše zmíněné rady a informace vám pomohou zorientovat se v nabídce. Neváhejte se na nás při hledání vhodného typu obrátit. Rádi vám poradíme. To, že jste se rozhodli správně, poznáte velmi snadno. Dečka bude vyhovovat jak vašemu koni, tak vám samotným.