Jak bojovat s alergií na hmyz u koní?

Kondici vašeho koně v létě velmi podstatně ovlivňuje hmyz, který na vaše oře vytrvale útočí. Spousta koní pak následně trpí alergiemi na hmyz, což snižuje jejich psychickou a fyzickou pohodu. Jak se vlastně alergie projevuje a jak je možné koně chránit a léčit?

Vznik ovlivňuje spousta faktorů

V hmyzích slinách se nacházejí alergeny, které se při kousnutí dostanou do těla koně. K alergii dochází po kousnutí různými druhy hmyzu, nejčastěji pakomárem, ovádem, komárem, bzikavkou či třeba muchničkou. Kousnutí se následně projevuje jako alergická dermatitida, kterou způsobuje imunoglobulin E (IgE). Jde o velmi nepříjemnou komplikaci, kterou trpí všechna koňská plemena. Mezi základní projevy nemoci patří hlavně silné a přetrvávající svědění kůže, dále vypadávání srsti. Také se velmi často objevují na koňské pokožce strupy. Můžete se setkat s různými názvy alergie jako letní vyrážka, sladké svědění, nebo také sezónní dermatitida. Vznik alergie u koně závisí na mnoha faktorech, a to jeho kondici, genetických předpokladech, celkové imunitě, stavu životního prostředí. Jestliže se kůň setká s alergenem už v mládí, velmi často si pak v dospělosti dokáže vytvořit mechanismy, které zabrání rozvoji alergie.

Všímejte si svědění

Pro chovatele je podstatné především, aby problém odhalil včas. Jedině tak nepřeroste do obludných rozměrů a nezpůsobí zvířeti velké trápení. Proto je třeba si všímat hlavně svědění. Nejvíce k němu dochází večer, v tomto období je totiž aktivita pakomárů také největší. Hmyz kouše hlavně v oblasti břicha, na hlavě, kolem hřívy a kořene ocasu, tato místa je proto nutné sledovat nejpozorněji. Když si kůň postižené oblasti škrábe, mohou štípance přerůst až v otevřené rány, které jsou dvojnásobně nebezpečné, protože následně hrozí infekce. Také kůže bývá plná jizev a strupů. Silně trpícím koním pak vypadává v celé oblasti srst, nezřídka se tvoří rovněž pigmentové skvrny.

Imunoterapie vypěstuje toleranci

Kožní projevy a intenzivní svědění ale nejsou jediným negativem alergie. Postižení koně bývají většinou neklidní, úzkostní, nervozita může mnohdy přerůst až v agresi. Zároveň se nemohou v klidu pást, takže může dojít až ke znatelnému úbytku hmotnosti. Obvykle se první alergické příznaky na hmyz začínají objevovat u koně ve stáří 3-4 let. Pro odhalení je důležité provést u koně alergologický test, kdy se měří hladina IgE v krvi. Další možností je rovněž kožní test. Pokud se zjistí nějaká forma alergie, veterinář vytvoří imunoterapii koni na míru. Například se podává vakcína s malým množstvím alergenu, po této terapii by si kůň měl vytvořit vůči alergenu určitou toleranci.

Preventivní opatření: Pomůže strava i pravidelná očista

Jako chovatelé ale můžeme koním výrazně pomoci i jinak. Před sezónou přidáváme do krmiva nenasycené mastné kyseliny, ty podporují imunitu i stav kůže. Vhodná je i strava s malým obsahem cukrů, a naopak větším obsahem bílkovin. Důležité jsou i minerální doplňky s obsahem stopových prvků. V průběhu sezóny, kdy je hmyz nejaktivnější, je velmi důležitá každodenní očista koně. Na zpoceného a špinavého koně bude hmyz útočit mnohem více. Dobré je používat masky proti hmyzu a letní deky. Vhodná je rovněž úprava denního režimu koně, aby byl venku v době, kdy hmyz vykazuje nejmenší aktivitu, tedy v noci či brzy ráno. V okolí stájí a výběhů by neměla být místa, která hmyz přitahují, tedy stojaté vody, hnojiště, přerostlá tráva.

Co dělat, když už potvory zaútočily?

Jestliže už koně hmyz napadl, je rozhodně na místě použít repelenty, kterých je na výběr široká škála a potenciální útočníky by měly co nejvíce odpudit. Vyplatí se potírat postižená místa také roztoky uklidňujících přípravků například s heřmánkem nebo měsíčkem, či arnikou. Užitečné mohou být i různé komerčně dostupné přípravky, třeba Bepanthen, ale vždy musí jít o přípravky bez parfemace. Veterináři dávají na utlumení zánětů a intenzivní svědivosti roztok s názvem Prurivet. Jestliže vznikly hlubší otevřené rány, je nezbytné je dezinfikovat, a to doporučenými jodovými přípravky, aby do nich nebyla zavlečena infekce.