Jak by měla vypadat správná péče o jezdecké vybavení?

Dobrý jezdec a koňák je především zodpovědný. Je mu jasné, že jízda na koni není jenom radost, ale také spousta starostí. Musíte se dobře postarat nejenom o svého čtyřnohého oře, ale také o veškeré jezdecké vybavení. Když péči podceníte, vymstí se vám. Ale budete-li o sedla a další součásti výbavy pečovat tak, jak je třeba, vydrží vám mnohem déle v dobrém stavu. Tím pádem také hodně ušetříte.

Ve hře je vaše bezpečnost

Nejde ale samozřejmě jenom o úspory, kterých docílíte tím, že budete o vybavení pečovat tak, jak náleží a pak samozřejmě čas, kdy bude nutné pořídit nové vybavení, bude mnohem delší. Jde i o vaši bezpečnost. Protože jedině správně ošetřená a zkontrolovaná výbava zaručuje dokonalou bezpečnost. Špatná práce s vybavením může být klidně i přímou příčinou úrazu. Když kůň bude rychle cválat, nebo když vám při nějaké rychlejší disciplíně něco z výbavy praskne, následky mohou být značně neblahé. Na pádu jezdce se pak podepíše jeho nezodpovědnost k vlastní jezdecké výbavě.

Jak odstranit rizika

Je třeba podobné situace eliminovat. To se vám podaří právě a jedině dokonalou kontrolou. Pokud se ale budete o výbavu dobře starat, máte nakročeno k tomu úspěšně minimalizovat bezpečnostní rizika. Možná namítnete, že nějaký problém se může stát třeba i u nové nebo dokonale ošetřované výbavy. Jistě, že ano. Občas se vyskytne třeba nějaká vada materiálu, která se projeví až po určité době nebo až po určité námaze. Samozřejmě i to se může stát, i když u opravdu kvalitního vybavení by takových případů mělo být minimum.

Když není něco v pořádku…

Navíc při pravidelné kontrole brzy odhalíte, že něco není v pořádku. Můžete tak případné nebezpečí objevit ještě před osudnou jízdou. Například roztrhané stehy v kůži, řemen, který jeví známky zpuchřelosti, je místy popraskaný, není ohebný jako obvykle, to jsou signály, že s výbavou není něco v pořádku a vaše bezpečnostní riziko stoupá. V kůži se totiž vyskytuje dost tuku, ale když nejsou kožené výrobky v optimálních podmínkách, tuk se z nich brzy ztrácí. Pokud se ve cvalu, klusu, či skoku něco přetrhne nebo uvolní, následky mohou být klidně i fatální.

Voda a horko jako nepřítel

Co vlastně může výbavu hlavně ničit? Voda a vlhkost je jejím jednoznačným nepřítelem. Vlhnoucí a plesnivějící kůže na sedle a řemenech je vizitkou toho, že jste v péči něco zanedbali. Proto by kožená výbava rozhodně neměla být ukládána v příliš vlhkém prostředí. Na druhou stranu ani sucho a teplo koženým součástem jezdecké výbavy zrovna moc neprospívá. Dalším nepřítelem kůže je příliš velké horko. Kůže se ve velkém horku více vysušuje. K vysušování mnohdy stačí i pot koňského těla. A když si prostě nebudete ničeho všímat a budete si myslet, že není třeba o nic pečovat, můžete být velice brzy nepříjemně překvapeni.

Nezapomeňte na kontrolu před jízdou

Co byste tedy měli udělat proto, aby vaše jezdecká výbava byla vždy v perfektním stavu?
Před jízdou je třeba vždy zkontrolovat, zda je všechno v pořádku. Tedy zda nejsou někde zpuchřelé a popraskané řemeny, porušené stehy, něco utrženého nebo špinavého. Budete-li precizně provádět očistu po jízdě, bude tato kontrola spíš formální záležitostí, protože se uložené výbavě zpravidla nemůže nic stát. Ani tak ji ale nepodceňujte.

Co dělat po každé jízdě?

Nikdy po jízdě nezapomeňte vlhkou houbou s mýdlem na kůži otřít sedlo a podbřišník i kožené součásti vybavení. Dělejte to krouživými pohyby. Důležité je, odstranit nečistoty, prach, srst či dokonce bahno, pokud je venku špatné počasí. Zkontrolujte, jestli je poprsník a podbřišník od potu. Pokud ano, vlhkou houbou a sedlovým mýdlem je umyjte. Tahle část je důležitá a pokud ji budete pravidelně dělat, vyplatí se vám to. Sůl v potu totiž ničí kůži, takže když se na tuto část vykašlete, za čas se kůže zničí. Každý den rozebírat sedlo je ovšem zbytečné, to stačí jednou týdně či jednou za 14 dní.
Také uzdečku je zbytečné rozebírat, to nechte na velkou očistu.
Udidlo stačí opláchnout ve vlažné vodě, stejně tak třmeny a podbradní řetízky. Potom je suchým hadrem vyleštit.
Vysušte a vyvětrejte podsedlovou deku (kůň se samozřejmě na vyjížďce zpotí) a také chrániče končetin.

Pozor: Omývání kožených součástí jezdecké výbavy by mělo vždy probíhat pomocí mírně navlhčené houby s mýdlem. Nikdy ale nestrkejte kožené součásti výbavy rovnou do vody! Kůže by totiž ve vodě ztvrdla! Stejně tak nestrkejte do vody ani houbu. Naopak navlhčete mýdlo na kůži, a to pak na houbu naneste.

Program velké očisty

Další část záleží na tom, jak často jezdíte. Jezdíte-li denně a někdy třeba i dvakrát, měli byste ji dělat dvakrát do měsíce nebo ještě lépe každý týden. Jestliže si vyjedete méně často, stačí se na ni zaměřit jednou měsíčně.
Především rozeberte sedlo, to znamená sejměte podbřišník, třmenové řemeny a u westernového sedla i sedlové řemeny a odstraňte všechny nečistoty i ze spodní části sedla. Omyjte sedlo navlhčenou houbou s mýdlem – všechny jeho části – a nechte vysušit. Najděte chvíli času na to, abyste nejenom sedlo, ale i všechny kožené součásti výbavy namazali olejem na kůži. Nejdůležitější je to na spodní části sedla. U třmenů rozepněte všechny přezky, ať se tuk dostane stejnoměrně všude. Pamatujte si, kde byly zapnuté a pečlivě je zkontrolujte. S množstvím použitého oleje ale buďte opatrní. Jde o to, aby kůže zůstala vláčná a neztrácela pružnost, na druhou stranu by ale neměla být přeolejovaná. Příliš mnoho oleje nepatří hlavně na vnější strany sedla. Kůže ho totiž dokáže absorbovat jenom určité množství. Zbytek byste proto vytřeli při další projížďce svými rajtkami, a to určitě nechcete.
Rozeberte také uzdečku, a i z ní odstraňte všechny nečistoty. Také ji omyjte navlhčenou houbou s mýdlem na kůži. Nechte uschnout a suché části opět sestavte.
Vyperte podsedlovou deku a chrániče končetin.

Nárazové akce podle potřeby

Konečně další část závisí na konkrétní potřebě. Například pokud je venku špatné počasí, vlhko, bahno, neodkládejte čištění na příště a věnujte mu hned po skončení jízdy více času. Jestliže je výstroj špinavá od bahna, je třeba okamžitě provést důkladnou očistu, kterou jinak provádíte například jednou týdně nebo dokonce jednou za čtrnáct dní. Zvyšujete tím životnost své výstroje.

Co vám ušetří práci?

Především když budete používat takové postupy a přípravky, abyste si svoji výstroj zbytečně neničili. Na kožené součásti jako uzdečka, sedlo, poprsník nebo martingal se používá mýdlo na kůži a vlažná voda. Důležité je pak důkladné vysušení. Po důkladné velké očistě by vždy měla následovat buď aplikace oleje nebo balzámu na kůži. Tyto přípravky kůži impregnují, zabraňují jejímu praskání. Některé z nich jsou i tzv. dva v jednom čili mýdlo i mazání.

Jak prát deky nebo bandáže?

Některé součásti vybavení jako podsedlové deky, ohlávky, bandáže a další jsou zhotoveny z textilních materiálů. Jak je čistit? Můžete je i prát v pračce, to platí například pro deky či bandáže. Před praním je ale nezbytné odstranit z nich chlupy ze srsti. Zvládnete to nasucho kartáčem. Větší nečistoty se dají umýt proudem vody. Pokud jde o praní a jeho maximální teplotu, řiďte se doporučením výrobce dané textilie. Po praní je nutné nechat textilie řádně vyschnout.

A co guma a neopren?

Z gumy či neoprenu se vyrábí například hlavně chrániče nohou. Tento materiál je z pohledu čištění ideální. Potřebujete mýdlo a vlažnou vodu a houbu. Suché chrániče ani mýt nemusíte, stačí pouze čištění kartáčem. Ale pozor: I gumu nebo neopren musíte před uložením nechat dobře uschnout.

Očistit je třeba i kov

Mezi výstrojí koně najdete i kovové součásti, především udidlo, třmeny, ostruhy. Už jsme se zmiňovali, že je nutné udidlo mýt po každé vyjížďce, aby na něm nezůstávaly nějaké nečistoty. Existují i čisticí pasty na třmeny a ostruhy. Ovšem není třeba je aplikovat pokaždé, stačí například jednou týdně nebo jednou za 14 dní při velké očistě. Na udidla ale tyto pasty neaplikujte, nezapomeňte, že je má kůň v hubě a chemikálii by proto olízal a nepříjemně by ho dráždila!

Čisticí sada v boxu a dokonale čistá

Důkladnou péči a pozornost věnujte také svojí čisticí sadě určené na jezdeckou výbavu. Co by měla čisticí sada obsahovat? Především stájovou utěrku, mýdlo na kůži, olej na kůži, hrubý kartáč, houby, vědro, hadry na čištění, pastu na čištění kovů. Vše je nejlepší skrýt do praktického boxu na čištění, který si můžete vzít s sebou do ruky a odnést ho kam potřebujete. Platí, že všechno by mělo být kdykoli k dispozici v naprosté čistotě. To znamená vyprat utěrky a hadry, vyčistit houby a kartáče.

Proč pečovat o výstroj?

Jednoznačně proto, aby vám vydržela co nejdéle. Kvalitní péči udržujete její životnost. Hlavně u kožené části vyžadují každodenní péči. Jejich dokonalá čistota ale zároveň také prospívá i zdraví koně. Nehrozí, že se kůže koně bude dostávat do styku s nějakými nečistotami, které mohou způsobit i různé nepříjemné kožní nemoci. Stejně tak na udidle se může zachytit třeba zbytek potravy. Takže při péči jde o to prodloužit životnost výstroje, o vaši bezpečnost i o zdraví vašeho koně.