Jak dekovat koně na podzim a v zimě?

S podzimními chladnými teplotami začíná být aktuální dekování koní. Velmi důležité přitom je znát správná pravidla, jak koně dekovat. Jedině tak může přinést ochrana pomocí deky vašemu oři kýžený efekt. Počítejte s tím, že budete do výbavy potřebovat hned několik dek.

Můžete zabránit osrstění

Dekování a jeho postup se bude lišit podle toho, zda váš kůň bude velmi intenzivně pracovat i během zimy a také jestli máte v úmyslu ho stříhat nebo ne. Nemáte-li v úmyslu nechat ho stříhat, pak je dekování velmi důležité, protože systematickým dekováním docílíte toho, že mu neporoste typická hustá srst na zimu. Nebude totiž pociťovat chlad, a tak koňský metabolismus nechá pokyn k tvorbě zimního osrstění. Naopak jestliže chcete, aby kůň měl hustou srst, není třeba dekování. V tomto případě se jedná o koně, kteří jsou odolní a setrvávají venku i za horšího počasí.

Když nechcete stříhat

Jak tedy dekovat koně, kterého nechcete stříhat a nemáte zájem, aby mu narostla hustá zimní srst? Minimálně budete potřebovat dvě deky, a to lehčí disponující tenčí podšívkou, ta je dobrá do stáje, a potom silnější výběhovou deku. V čem se liší deka stájová od výběhové?. Typ dek vhodných do boxu se vyrábí z lehčích materiálů, proto tolik nehřejí, počítá se s tím, že se budou používat v uzavřeném prostoru, kde není potřeba tak silný termoefekt. Nejsou zpravidla také tak pevné, proto kdyby v nich kůň třeba zachytil o větvičku, mohly by se roztrhnout. Za další nejsou odolné vůči vodě – zkrátka nikdo nepočítá s tím, že by v nich zvířata pobývala venku. Za deště by okamžitě nasákly vodou. Proto v okamžiku, kdy budete koně chystat do výběhu, vyměňte stájovou deku za lehkou výběhovou.

A když naopak stříhat budete

Druhou variantou je, že koně ostříhat chcete. Hodí se to tehdy, jestliže s ním chcete hodně pracovat během celé zimy. Protože pak je dlouhá hustá srst spíš na škodu. Kůň se kvůli ní velmi rychle zpotí a schnutí v zimě následně trvá dlouho. Může se také přehřát. Když koně ostříháte, rozhodně se neobejdete bez stájové deky, jejíž gramáž přizpůsobíte míře a době stříhání (dojde-li ke stříhání až v pozdní fázi podzimu a bude-li kůň úplně oholený, je třeba zvolit deku s vyšší gramáží). Dál budete potřebovat jednu teplou stájovou deku. Koně uvyklí hodně sportovat v zimě je mnohdy nutné stříhat víckrát, proto je potřeba mít k dispozici více různě teplých dek – tedy s různou gramáží.

Výběhovou deku můžete použít i ve stáji

Zatímco stájovou deku z výše popsaných důvodů není možné použít ven do výběhu, opačně to možné je. Máme na mysli situaci, kdy výběhovou deku bude mít kůň na sobě i ve stáji. Na rozdíl od stájových dek, ty výběhové jsou univerzálnější. Platí tedy, že pro každého koně byste měli mít k dispozici stájovou a výběhovou deku, nejlepší obojí ve dvojím provedení, aby byla k použití druhá, když jednu potřebujete vyprat. Samozřejmostí jsou i deky odpocovací, ty se užívají během celého roku pokaždé, když se kůň zpotí. Vyplatí se mít i jednu do rezervy, pro případ, že je kůň opravdu hodně zpocený a jedna deka na vysušení nestačí.

Termodeky na zimu

V souvislosti s tím, jak klesá rtuť teploměru postupně až k nule, je nezbytné zvolit lehčí termodeky. Doporučují se ty, jejich gramáž se pohybuje kolem 200 g. V případě, že kůň jeví známky toho, že je mu zima, nasaďte deky vyšších gramáží. Jak se projevuje, že je koni zima? Nejprve je zpravidla chladný, a to i pokud mu sáhnete pod deku. Dalším symptomem ještě většího chladu je potom, když se už prokazatelně třese. Gramáže termodek jsou k dispozici různé. V případě výběhových dek ty nejtěžší větší dosahují 450 g, stájové termodeky potom 500 g, tento typ dek je vhodný už do opravdových mrazů. Zimní výběhové deky do nízkých teplot musí být opravdu nepromokavé a nesmí profukovat. Neobejdete se bez kvalitní bederky.

K dispozici máte různé gramáže a střihy dek

Už samotným výběrem termodeky můžete docílit hodně věcí. Pro svého čtvernožce můžete zvýšit komfort například tím, že vyberete deky, ke kterým se dá připnout krční díl a tím se také podpoří tepelný efekt. Taková deka je pak operativnější, dá se použít i pro víc účelů, když je tepleji, tak bez krčního dílu, v případě chladného počasí s ním. Existuje samozřejmě také celá řada různých střihů dek. Základním je standardní klasická deka. Jinou volbou je potom deka vybavená zvýšeným krkem. Možností jsou také poddeky, deky s laclem na břicho. Deky vybavené krčním dílem uvítají zcela oholení koně nebo ti, které ustájíte ve venkovním boxu.

Největší chybou je nesystematičnost

Jaké chyby se nejčastěji dělají při dekování? Především jde o to, že při procesu dekování nepostupujete systematicky. Koni hodíte deku jenom nárazově, někdy ano, jindy ne. Jeho metabolismus tím dokonale zmatete. Nebude vědět, jestli se má osrstit na zimu nebo ne. Jednou mu deku dáte, když mu je zima, podruhé ne, to rozhodně nepřispívá k jeho fyzické pohodě a promítne se to i do jeho celkového stavu. Jeho termoregulaci tak dáte pořádně zabrat, i když si to možná ani neuvědomujete. Proto největší chyby v dekování vznikají z nepromyšlených postupů, impulzivního používání dek. Buď se rozhodněte dekovat systematicky, anebo naopak odolnější koně ponechte bez dek.

Deku na zimní srst? Rozhodně ne!

Špatným krokem je dávat deku také tehdy, pokud koni necháte narůst zimní srst. Aby totiž srst správně plnila svoje termoizolační funkce na koňském těle, musí volně dýchat. Jestliže ji ale zakryjete další umělou dekou, slepí se. Významně tím snižujete termoefekt koňovy vlastní deky, tedy jeho srsti. Ve výsledku se pak pod touto dekou kůň může i zpotit a bude mu naopak zima. Váš úmysl je sice chvályhodný koně ještě více zahřát, ale dojde k přesně opačnému efektu. Jakkoli se to může zdát divné, zadekovat koně během nevlídného počasí špatně, je horší než když ho nezadekujete vůbec. Například nevhodná těžká deka, která slepí chlupy a promokne, úplně zničí ochranný efekt. Teplo se pak naopak odvádí pryč do okolí. Když ale kůže dýchá a mezi ní a mokrými chlupy je vzduch, naopak se vytváří izolační vrstva a kůň rychleji uschne.