Jak pečovat o koně na podzim? Nedopusťte, aby prochladli

Podzimní počasí klade zvýšené nároky i na vaše čtyřnohé oře. Blátivé cesty, vlhko, mlha, zima, déšť a vítr, který proniká až do morku kostí. To vše samozřejmě ohrožuje odolnost vašich koní. Jak o ně pečovat, aby se těšili plnému zdraví a fyzické i psychické pohodě?

Jitrocelový sirup pomůže

Na co je v podzimní péči o koně třeba klást důraz? Časté výkyvy počasí mohou způsobit prochladnutí. Když si všimnete průsvitného hlenu u koně, je to známka prostydnutí. Potom je nutné ke krmení přidat jitrocelový, případně kalciový sirup. Ovšem pozor s kalciovým sirupem, ten podporuje koliky a je tudíž nutné zacházet s ním obezřetně. Koně navíc mění srst, i to je třeba brát na podzim v úvahu. Na výměnu letní srsti za zimní totiž organismus koně vynaloží poměrně velké množství energie, jakkoli se nám to možná nezdá na první pohled patrné. Tento proces vašeho oře také do jisté míry oslabuje, a to i když je jinak zcela zdravý.

Holit? Pouze když máte krytou halu

Možná vás napadá otázka, zda je koně vhodné na podzim oholit? Jedině v případě, že máte k dispozici tréninkovou halu. Potom si tento krok můžete dovolit. Kůň se totiž při trénincích v hale tolik nepřehřeje jako kdyby měl dlouhou srst. Jestliže ale halu nemáte a váš oř je venku, bylo by holení velkou chybou. Nechcete-li, aby kůň měl příliš huňatou srst, když tráví maximum času venku, začněte ho včas dekovat. Organismus koně na tento krok citlivě zareaguje a váš oř nebude mít snahu se na zimu tolik osrstit, protože tuto úlohu zčásti převezme kvalitní deka.

Promočeného nebo zpoceného koně vysušte

Musíte dávat velký pozor na to, aby se osrstěný kůň nezpotil na tréninku nebo se nepromočil venku na dešti. Pokud bude mít totiž koník delší srst a promočí se, ať již potem nebo kvůli dešti, je prochladnutí téměř jistotou. Promočená srst koně na podzim způsobuje zhruba stejný efekt, jako kdybyste přes něj přehodili v sychravém počasí mokrý ručník. Rozhodně to není nic příjemného. Jestliže se kůň během tréninku byť jen trochu zpotí nebo při dešti promočí, je třeba ho hned pečlivě a dostatečně vysušit. Odpocovací deka pro tento účel musí být základní součástí vaší výbavy.

Mokrá srst přináší podchlazení

I když kůň lépe snáší chladnější teploty než horko a podzimní chladnější počasí mu samo o sobě tolik nevadí, v žádném případě nesmí běhat mokrý. Protože zimní hustší srst sice u koní plní úlohu, aby zvířeti udržela nejvhodnější teplotu těla a kůň se nenachladil, mokrá srst ale vůbec neizoluje. Naopak, podchlazení ještě podpoří. Proto je základem pečlivě sledovat stav koní, aby v žádném případě nenastydli, ale také se nepřehřáli, i to je samozřejmě nebezpečné pro jejich zdravotní stav.

Neobejdete se bez nepromokavé deky

Jak během podzimu pečovat o srst? Velice důležité je, abyste měli k dispozici vhodně vybranou výběhovou deku, která bude koníkovi vyhovovat. Nejde ale samozřejmě jenom o samotnou gramáž deky. Velmi důležitá je i odolnost vůči vodě, zvolená deka by měla být především nepromokavá. Stupeň odolnosti deky vůči vodě se udává v Denierech, takže u deky můžete najít údaj třeba 600 D. Platí přímá úměra, tedy čím vyšší číslo, tím vyšší počet Denierů a zároveň i vyšší odolnost vůči vodě. Výběhovou dekou ale péče nekončí. Oř by měl mít k dispozici i stájovou deku, kterou dostane ve stájovém boxu ve chvíli, kdy je mu zima. Zde je důležité pravidlo, že stájová deka má mít nízkou gramáž. Nikdy nesmí být stájová deka o vyšší gramáži než deka výběhová.

Krytý přístřešek je nezbytností

Jak venku zvládat podzimní sychravé počasí? Nezbytně nutné je, aby koně měli na pastvině ve výběhu k dispozici krytý přístřešek v závětří. Tam se mohou uchýlit podle potřeby, když profukuje nebo prší. Volný přístup k přístřešku musí být samozřejmostí. Dobrým opatřením je také střídání různých výběhů, zamezujete tak nadbytečné tvorbě bahna ve výběhu, které způsobuje vlhké počasí. Pokud by koně byli stále v jednom výběhu, kopyty rozdupaná zvlhlá země by se poměrně rychle proměnila v bahnisko, což škodí kopytům koní a jejich nohám vůbec.

Dekujte při vycházení ze stáje i při návratu

Pozornost je třeba koním na podzim věnovat i tehdy, když vycházejí ze stáje nebo naopak později po návratu z tréninku či projížďky. Když s koněm míříte ven ze stáje, měli byste mu obléknout fleecovou deku a postupně pomalu ho krokováním zahřívat. Vyběhnout bez deky a rychle se dostat do tréninkového tempa, to je rozhodně hrubá chyba, které se zkušený koňák nedopustí. Ví dobře, že by si tak si tak ohavně zahrával se zdravím svého miláčka. Vy byste určitě také nevyběhli polonazí běhat do podzimní ranní mlhy, takže to nedělejte ani svému koni. Při návratu z tréninku se kůň musí krokováním zklidnit, pokud je zpocený, je nezbytné ho vysušit odpocovací dekou a pak také dekovat fleecovou dekou.

Pozor na hnilobu střelek

Zmiňovali jsme už, že je nutné střídat výběhy, aby nedošlo k jejich přílišnému rozbahnění. S tím souvisí i podzimní péče o kopyta koní. Rozhodně byste ji neměli podceňovat. Po každém tréninku, projížďce by měla přijít na řadu kontrola kopyt a jejich vyčištění a případně i ošetření. Bohužel často dochází k tomu, že ve vlhkém či dokonce mokrém podzimním počasí střelky kopyt hnijí. Potom kůň mnohdy kulhá, nebo nepříjemně vykopává během čištění. Jakmile se něco takového děje, okamžitě zbystřete. Musíte udržovat nohy koní čisté. Jako ochrana před hnilobou dobře poslouží i vazelína smíchaná s modrou skalicí, tato směs se nanese na střelky.

Nezapomeňte na vyšší podestýlku

Důležitou otázkou zůstává i jak koně na podzim trénovat. Záleží na koníkovi. Zatímco někteří po letních vedrech na podzim při chladnějším počasí pookřejí, mají chuť do práce, jiní zase možná strávili sezónu docela aktivně a teď se jim do ničeho moc nechce. Akčnější oře je dobré nejprve vzít na velký lonžovací okruh, kde ze sebe mohou dostat nadbytečnou energii a uvolní se. A ještě poznámka. Když se vysušený a řádně vyčištěný a vyhřebelcovaný kůň dostane na podzim z tréninku zpátky do stáje, měli byste si všímat i toho, jakou má podestýlku. Z podlahy boxů už teď půjde chlad, což při ležení znamená prochladnutí koníka v oblasti močového měchýře. Rozhodně mu proto dejte vyšší vrstvu slaměné podestýlky.

Podívejte se koni na zoubky a nejenom na ně

Podzim je také vhodnou dobou podívat se koním na zoubek, a to doslova. Kontrola koňského chrupu je na místě, protože měkkou trávu v krmení brzy nahradí seno a jádro, což znamená pro chrup větší zátěž. Dalším úkolem pro vás i veterináře je případné očkování. Zkontrolujte si jeho platnost a případě potřeby nechte koníka přeočkovat. Prevence je lepší variantou než likvidace následků zdravotních problémů koně. Zároveň se na podzim mohou objevit u koní podlomy, čili kožní potíže v ohbí spěnky. Právě z těchto důvodů je důležité udržovat nohy koně v čistotě a všechny oděrky, ranky ošetřovat s maximální pečlivostí. Jinak se do nich mohou dostat bakterie.