Jak vybrat masku proti hmyzu pro koně?

Během léta hmyz obtěžuje koně ve zvýšené míře. Zatímco my lidé se můžeme ohnat proti otravným mouchám a komárům rukou, koně přítomnost hmyzu, ať už pakomárů nebo ovádů a zneklidní, znervózní. Jsou proto proti nám lidem v nevýhodě. Pomoci jim může maska na obličej.

Není to tak jednoduché, jak se zdá

Sám kůň má minimum možností, jak otravující hmyz odehnat, Pokud mu dotírá na hlavu, oči a uši, zpravidla ho to vyvede z rovnováhy, škube hlavou, psychicky ho takový stav značně rozhodí, nedokáže se pak soustředit na výkon, který po něm jezdec žádá. Rozptyluje se snahou odehnat dotěrné tvory, může být až agresivní. V tuto chvíli přichází na řadu masky. Nasadí se koni na hlavu a zakryjí mu oči a obličej. Jenže ono se řekne: Kupte koni masku proti hmyzu. Není to tak jednoduché, jak by se zdálo.

Na hlavě ji bude mít kůň, ne vy

Možná vám přijde zbytečné nad výběrem masky rozsáhle spekulovat. Vždyť je jich přece na trhu tolik, že si opravdu vybere každý. Ano, výběr je opravdu široký, ať už mluvíme o velikostech masky, použitém materiálu, barvách masky, střizích a typech. Jenže právě tato široká škála výběru může být v konečném důsledku pastí. Především byste měli vybírat pro koně masku nikoli s ohledem na sebe, ale především s ohledem na svého koně. Nosit ji bude on, ne vy. To znamená, že když se vám bude líbit maska určitého typu a barvy, ještě to neznamená, že s ní bude spokojený i váš kůň.

Čím se při výběru řídit?

Především vyberte tak hustý síťovaný materiál, kterým neprojde žádný hmyz, ale zároveň umožní koni vidět. Tedy síť musí být průhledná.

Je nezbytně nutné masku dobře ozkoušet a pečlivě sledovat, zda vašemu koni dokonale padne. Musí na jeho hlavě perfektně sedět, ale přitom ho nesmí nikde dřít, zejména ne kolem očí. Okraje masky musí být utěsněné, jinak její použití ztrácí smysl – otravný hmyz by mohl proniknout i pod ni.

Podstatný je i materiál, který by měl být jemný, aby ho zvíře dobře snášelo. Jakkoli to tak možná nevypadá, kůň má velice citlivou pokožku.

Dalším kritériem je, že maska musí pevně držet. Pokud se zvíře třeba o něco otře, rozhodně by neměla spadnout. Přitom ale jde zároveň i o to, aby se maska dala uvolnit, pokud se s ní kůň o něco zachytí. Jinak by se mohl zranit.

Velmi důležitá je funkčnost, i když samozřejmě není nutné podceňovat ani její estetiku.

Jaké jsou výhody masek?

Jednoznačně slouží jako ochrana celého obličeje koně, řada typů chrání i uši a nozdry. Obvykle se nasazuje lehce, takže kůň se jí nebrání a do určité míry se dá nastavit její velikost a těsnost. Existují dokonce i typy masek, jež chrání před slunečními paprsky a tím mohou ulevovat očím, koně přes příliš velkým množství slunečního světla, což je hlavně v letní slunečných dnech také důležité. Kůň je díky používání masky klidnější, tolik se neohání a zároveň také méně trpí záněty spojivek právě zásluhou ochrany očí. Zároveň jsou masky jako obrana před útočícím hmyzem mnohem efektivnější než třásně na ohlávce.

Zvolit tu správnou není snadné

Minusem bývá někdy skutečnost, že chovatel a jezdec nezřídka vyzkouší několik masek, různých střihů, velikostí a materiálů, než zjistí, která z nich je pro jeho koně nejvhodnější. Někdy totiž může maska koně dřít v očích, zachytává za ni řasami během mrkání, to vše jsou značné nepříjemnosti. A co teprve, když je maska špatně utěsněná, hmyz vnikne pod ni a neumí se dostat ven. Koně pak přivede téměř k zuřivosti. Existují také koně, kteří masku prostě nesnesou. Příčinou může být i to, že pod ní vidí trochu neostře. Některý kůň si může zvyknout, pro jiného to ale znamená trauma, kvůli kterému si masku neustále strhává. Proto je výběr masky složitou disciplínou a u některých koní se ji přese všechnu snahu nepodaří zvládnout. Pak zbývá buď užívat repelent nebo alespoň čelenky s třásněmi.