Krmení koní přes zákaz je reálný problém i v ČR
Mnohokrát děkujeme za velmi pozitivní odezvu na start naší kampaně Nekrmte koně! Již nyní pro vás připravujeme další zajímavé materiály a informace. Je skvělé vidět, že mnoho lidé z koňského světa se snaží najít efektivní řešení, jak předcházet neštěstí a zbytečným úmrtí koní. Bohužel na straně druhé stále existuje nemalé množství jedinců, kteří závažnost krmení koní přes zákaz podceňují. Důvod?

To se mě netýká

V dnešní době máme tendenci ke zprávám z černé kroniky přistupovat s určitým odstupem. Je to pochopitelné, člověk si nemůže vše brát. Stejně tak jsme se naučili zprávy z médií zlehčovat. Pod fantastickým nadpisem se často ukrývá úplně nudná informace, jindy mají novináři sklony k dramatizaci problému, aby vyvolali mezi čtenáři diskuzi. O fake news ani nemluvě. Výsledkem je nezřídka reakce ve stylu „to se mě netýká“, „to se v ČR neděje“ či „co já s tím“.

Média přehání?

Na stránky a weby zpravodajských portálů se všechna úmrtí koní způsobená krmením přes zákaz pochopitelně nedostanou, nicméně přijde nám vhodné vybrat několik z nich. Proč? Jsou jasným důkazem toho, že se jedná o skutečný problém. Nejedná se o žádné veselé čtení, nicméně věříme, že když se tyto odkazy pohromadě dostanou k běžným lidem, mají schopnost vrýt se do paměti.

Lidovky: I pár jablek navíc může koně zabít. Petice žádá zákaz krmení cizích zvířat pod pokutou 100 tisíc korun

Novinky: Klisna divokých koní v Milovicích je v kritickém stavu, lidé jí dávali pečivo

Deník: Lidé krmí divoké koně, ohrožují tím jejich životy

iDnes: Kůň, kterého někdo krmil chlebem, uhynul. Útulek se bojí o další zvířata

Řeší stejný problém

Každý rok se situace opakuje, každý rok lidé krmí koně jablky, pečivem a vším dalším, co mají po ruce. Na začátku je v drtivé většině případů dobrý motiv – chceme nakrmit zvířátko, chceme tím potěšit naše děti atd. V kombinaci s hloupostí, nevědomostí či ignorací zákazu se však dostáváme do situací, ve kterých jde koním o holý život. Třebaže neexistují žádné oficiální statistiky, většina majitelů různých farem a výběhů se shoduje na tom, že každý z nich řeší stejný problém. Nejhůře jsou na tom ti, kteří mají koně v blízkosti turistických stezek, školek a dalších míst, kde se vyskytuje větší množství turistů.

Výše zmíněné odkazy jsou zde jako základ tvrzení z nadpisu. Krmení koní přes zákaz je reálný problém i v ČR! Nejedná se o pouhou výstrahu a prevenci. Koně skutečně umírají zbytečně a je na každém informovaném člověku, aby neváhal šířit dál jedno prosté pravidlo – cizí koně se nekrmí – NIKDY! V dalším pokračování naší kampaně se podíváme na 10 důvodů, proč i 1 jablko představuje problém!

Mnohokrát děkujeme za veškerou podporu a neváhejte s námi sdílet i vaše příběhy, rady či nápady.