MVDr. Martin Brát: Pokud zvíře není moje, nemám právo ho krmit

MVDr. Martin Brát (veterinarkoni.cz) je veterinární lékař zabývající se výhradně koňskou medicínou s hlavním zaměřením na ortopedii a sportovní medicínu. My jsme měli možnost položit mu několik dotazů týkajících se krmení koní a možných zdravotních následků.

Mnoho lidé zákaz krmení koní ve výbězích ignoruje v domnění, že například jedno jablko nemůže koně ohrozit. Existují situace, kdy i jedno takové jablko může být pro koně ohrožující na životě?

Myslím si, že je bezpředmětné debatovat o tom, jestli jablko koni ublíží nebo ne. Pokud zvíře není moje, nemám právo ho krmit. Majiteli psa by se také nelíbilo, kdyby mu lidé přes plot házeli buřty, stejně tak rodičům dítěte by se nelíbilo, kdyby mu cizí lidé dávali bonbóny.

Je pravda, že jedno jablko naprostou většinu koní na životě neohrozí. Ale takových lidí může být řada a z jednoho jablka se pak stává hromada jablek.

Jaké potraviny a v jakém množství nejvíce ohrožují zažívání koně? Lidé nejčastěji krmí cizí koně pečivem, ovocem nebo luštěninami.

Je to velmi různé, ale všichni koně jsou náchylní na rychlé změny. Záleží proto, na co je daný jedinec zvyklý, ale také na plemeni, výživném stavu a mnoho dalších faktorech, které kolemjdoucí „krmič“ samozřejmě nezná. Například kůň ve výběhu bez stébla trávy nemusí být týraný, ale může se jednat o opatření u pacienta trpícího tzv. metabolickým syndromem.

Pro koně je zásadní střevní mikroflóra a při její narušení nevhodným krmením může dojít k fatálním průjmům a zánětům střev. Při narušení střevní peristaltiky nebo nadýmání může dojít k závažným kolikovým stavům.

S jakými zdravotními problémy a střevními onemocněnimi koní se kvůli nevhodnému krmení nejčastěji v praxi potkáváte? Projevují se tyto komplikace většinou ihned?

Naprosto nejčastěji se setkávám se schvácenými koňmi, především poníky. V tomto případě se jedná o metabolické onemocnění a příznaky nastupují spíše postupně. Typické období je jaro, kdy roste výživná jarní tráva, a také podzim, kdy dozrávají jablka a hrušky. Méně často se setkávám s kolikami a záněty střev po překrmení. Tady se komplikace projeví rychle a příznaky bývají i hodně dramatické.

Jaká plemena koní jsou nejnáchylnější na překrmení?

Pokud jde o dlouhodobé překrmování, nejnáchylnější bývají poníci a chladnokrevní koně. Jednorázové překrmení, zejména nevhodným krmivem, je nebezpečné pro všechna plemena.

Co byste v případě náhlých komplikací doporučil majitelům koní kromě okamžitého přivolání veterináře?

Pokud dojde k jednorázovému nadměrnému překrmení (ať už „krmiči“, ale daleko častěji při útěku koně z boxu a vloupání se do krmírny), je nejúčinnější okamžitě evakuovat obsah žaludku. Jelikož u koně nelze vyvolat zvracení jako třeba u psa, je opravdu nejlepší co nejrychleji sehnat veterináře, který zavede nosojícnovou sondu a žaludek důkladně propláchne. Přes tuto sondu je také možné aplikovat adsorbencia, jako je například aktivní uhlí nebo Bio Sponge. Podpořit pasáž střevem lze přidáním parafinového oleje.

Pokud již dojde ke vstřebání krmiva, lze jen předcházet případným komplikacím a řešit vzniklé problémy. Například zaledováním nebo zasádrováním kopyt lze částečně ochránit kopyta před schvácením.

Máte Vy sám nějakou radu pro majitele, jakým způsobem by měli informovat a varovat „krmiče“?

Nejlepší je oplotit areál a zamezit lidem přístup. Problém je tam, kde jsou pastviny volně přístupné, například u cest. Pomoci mohou výstražné cedulky, nápisy, obrázky koní s kolikou. Pokud se ale lidé ke koním volně dostanou a nejsou hlídání, jsou tato opatření jen částečně účinná.

Mnohokrát děkujeme za rozhovor.