Plavení koní: Jak si společně a bezpečně užít vodní radovánky?

Patří to mezi příjemné zážitky chovatele a jezdce i jeho koně. Zpestří běžné jízdy, oživí je. Pro vašeho čtyřnohého kamaráda je osvěžením a očistou. Plavení koní. Zdá se na první pohled jednoduché, ale byste neublížili sobě ani koni, neměli byste zapomínat na dodržování určitých pravidel.

Skvělá očista srsti a masáž svalů

Než se ale pustíme do vysvětlování, jak bezpečně plavit koně, odpovíme si na otázku, k čemu je plavení vlastně dobré. Samozřejmě jde o krásný společný zážitek. Jen si představte. Je krásný teplý letní den a vy se společně s koněm vydáte do rybníka. Užíváte si radosti z vody, jste dokonale sehraní se svým ořem. To je ale spíš třešnička na dortu. Pro koně je voda hlavně možnost, jak příjemným a dostatečným způsobem očistit svoji srst a kůži, proto bychom mu měli tuto možnost dopřát. Zároveň kontakt s vodou působí jako jemná masáž namožených svalů. Koni koupel dodá energii, radost ze života a osvěží ho.

Nejdříve zhodnoťte situaci

První otázkou je, kde vlastně koně plavit. Než se společně se svým ořem vydáte do řeky nebo rybníka, měli byste si nejprve dobře zhodnotit celou situaci. Nejdříve: Jaký je přístup do vody? Snadný nebo těžší? Zvládneme společně do vstoupit? Dále jaká je tu hloubka vody? Nikdy nevstupujte s koněm někam, kde neznáte přesnou hloubku, nevíte, jaký charakter má dno (kameny apod.). Velice pečlivě zvažuje i zkušenosti s plavením u sebe i u koně. Patříte-li mezi nezkušené jezdce a chcete plavit stejně nezkušeného koně, začněte v rybníce, ke kterému je snadný přístup (například pozvolná písčitá pláž) a u břehu malá hloubka. Vy i kůň si musíte zvyknout. Pro vás bude novinkou sezení bez sedla (určitě nechcete zmáčet sedlo, to rozhodně není dobrý nápad).

Pozor na proud v řekách

V rybnících a jezerech je plavení naprosto bezpečné. Chcete-li ale vyrazit do řeky, měli byste vědět, jaký je daném místě proud. Silný proud může krásné hrátky ve vodě změnit v nepříjemný horor. Koně by mohl proud strhnout a vás společně s ním.

Volnost pohybu je nezbytná

Velmi důležité je, abyste koni ponechali volnost pohybu hlavou a rozhodně ho netahali za otěže. Plaví se bez postrojů. Plavání není běžnou koňskou disciplínou a kůň musí cítit svobodu. Nevhodnou manipulací s otěžemi ho můžete zneklidnit a může se začít potápět. Nezapomeňte, že riziko utopení existuje a je na vás a vašich bezpečnostních opatřeních, abyste tomu zabránili. Koně, kteří nejsou na vodu zvyklí, se mohou bát, plašit se, odmítají do ní vstoupit. Potom se vyplatí mít doprovod zkušenějšího koně, který tomu bojácnému ukáže, že mu voda neublíží, ale právě naopak, poskytne hezké chvíle.

Námahu dávkujte

Nepřehánějte to. Myslete na to, že vy si pěkně sedíte, ale kůň plave, a tedy je vystaven fyzické námaze. Proto je na místě dávkovat vodní radovánky s mírou a nechat mu čas na odpočinek. Doporučuje se nechat koně ve vodě cca 5-10 minut, určitě ale ne déle než 10 minut, a to i v případě, že kůň má radost a líbilo by se mu zůstat déle.

Příliš chladná voda může ublížit

Uvědomte si, jakou teplotu má voda, v níž chcete koně plavit. Příliš studená voda může způsobit nachlazení. Platí, že minimální teplota vody pro plavení je 15 ° C. Obvykle během léta je teplota dostatečná, ale později na jaře nebo během časného podzimu je namístě zjistit, zda voda není příliš chladná. Rozhodně se s koněm do chladné vody nepouštějte. Také na plavení zapomeňte, pokud voda obsahuje sinice. Vstupujte jenom do čisté vody, jinak hrozí riziko infekce! Existují i další dvě situace, kdy koně v žádném případě neplavit, a sice, krátce po přehřátí (tohle v žádném případě není dobrý recept na ochlazení, navíc hrozí schvácení kopyt!) a také okamžitě po krmení. Vynechte z plavení rovněž březí a kojící klisny.

Nezapomeňte na ošetření

Po plavení je také důležité koně ošetřit. Klidně si vezměte s sebou stěrku na pot. Poté až vylezete z rybníka, jezera či řeky, setřete přebytečnou vodu a nechte koně uschnout. Jakmile suchého koně dovedete do stáje, nezapomeňte ho jemně vyčistit rýžovým kartáčem. Dále rozčešte ocas i hřívu. Zaměřte se i na kopyta. Ponechte jim hodinku či dvě na oschnutí a pak je potřete vazelínou. Z kopyt nebude unikat vlhkost a díky předešlému kontaktu s vodou zůstanou krásně pružná. Nevyschnou. Jakmile plaveného koně ošetříte, není od věci vypustit ho na chvíli do výběhu. Radostný zážitek z vody v něm akumuluje energii, kterou by měl vybít, a to se mu ve stáji nepodaří. Má-li energie přesně akorát, prostě se jenom v klidu a pohodě napase.