Proč se vyplatí investovat do kvalitních jezdeckých potřeb?

Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci, říká jedno přísloví. V oblasti jezdectví to platí dvojnásobně. Jde totiž o vaši bezpečnost a bez nadsázky i o váš život. Kdo nakoupí levně, vlastně neušetří. Může se vám totiž stát, že ono levné vybavení se brzy zničí. A vy budete muset nakupovat další a další.

Kvalita hraje hlavní roli, cena je až na druhém místě

Hlavní roli ve výběru jezdeckých potřeb by měla hrát kvalita, teprve na druhém místě má být cena. Bouříte se, máte pocit, že byste rádi ušetřili? Pozor, snaha o úspory nemusí být pokaždé tím správným rozhodnutím. U jezdecké výbavy to platí dvojnásobně. Představte si následující situaci, která je běžná třeba v oblasti běžného oblečení do práce a pro volný čas. Tam leckdy platíte za značku. Neznačkový kousek je mnohdy stejně funkční a ze stejných materiálů, jako kousek značkový. Rozdíl je logu a v ceně, která u značkového kousku může být klidně i několikanásobná. Jak je tomu v jezdectví?

I jezdectví najdete dražší a levnější značky

I v oblasti jezdecké výbavy se pohybujete v širokém cenovém rozpětí. Jsou levní výrobci i dražší značky, ať už jde o výbavu pro koně jako sedla, uzdečky, otěže, deky a další, nebo oblečení a boty pro jezdce. Například za jezdeckou mikinu můžete zaplatit 800 Kč, ale třeba i 4000 Kč. Jaký je v tom rozdíl? Ve hře jsou materiály i způsoby zpracování, bezpečnost. Co se vyplatí? Velice důležitý je v takovém případě poměr ceny a výkonu. Pokud nepatříte mezi jezdce, kteří denně trénují, připravují se třeba na závody a požadují maximální komfort a funkčnost, nemusíte mít nutně to nejdražší a nejšpičkovější vybavení, které odolá každodennímu používání.

Jde o optimální poměr ceny a výkonu

Chcete-li si občas, třeba jednou do týdne, nebo za čtrnáct dnů rekreačně zajezdit, bude vám stačit levnější vybavení. Tady bude poměr ceny a výkonu pro vás optimální. Na druhou stranu ani v tomto případě neplatí, že by stačilo pouze to nejlevnější vybavení. Vy i váš kůň i také potřebujete, aby výbava splňovala určité požadavky. To znamená, že si můžete vyzkoušet například jezdecké mikiny v cenovém rozpětí 800-1500 Kč a vyberete si jednu z nich, která vám sedne, bude vyhovovat funkční materiál, způsob ušití, střih. U vás je jiná situace než třeba u závodního jezdce, který ke špičkovým výkonům potřebuje sofistikovanější, a tím pádem i nákladnější výbavu. Pořídíte si prostě to, co vám bude vyhovovat a nejlépe splňovat poměr ceny a výkonu ve vašem případě. Nejdražší oblečení a vybavení tedy neznamená vždy tu nejlepší možnost. Záleží na vašich potřebách, jak často jezdíte, na jaké úrovni se v jezdeckém sportu pohybujete. Podstatné je vyzkoušet si to a řídit se tím, co vám sedne.

Nejde o efekt, ale praktickou stránku věci

Samozřejmě i v jezdeckém vybavení najdete kolekce, které obsahují různé prvky luxusu. O vzhled tady ale prvoplánově nejde. Především jde o maximálně funkční vybavení, které neuznává kompromisy. V nové kolekci vybavení mohou přijít nové materiály, různá praktická vylepšení, u oblečení pro jezdce například i nové střihy. Nejde tady ale o efekt, nýbrž o praktickou stránku, tedy o co největší funkčnost. To je rozdíl třeba proti módě v oblečení, tam jde hlavně o efekt, který lidi doslova praští do očí a praktické otázky jdou mnohdy stranou. V jezdeckém vybavení ale potřebujete, aby se všechny vlastnosti vybavení maximálně podřídily komfortu jezdce a koně a dobrému pocitu z jízdy. Takový přístup volí renomovaní výrobci známých zavedených a nákladnějších značek.

Nejlevnější vybavení nevydrží dlouho

Výdrž je důležitým faktorem. Určitě tušíte, že kdybyste si pořídili to nejlevnější jezdecké vybavení, moc dlouho vám nevydrží. Nepříliš kvalitní kousky se rychle opotřebují a vy budete brzy muset kupovat nové. Příčina je jasná: Výrobci jde především o co nejnižší náklady a z tohoto důvodu šetří na mnoha věcech – na použitých materiálech (volí levnější s mnohem kratší životností) i na technologii zpracování (maximální kvalita u něj není prioritou, jde hlavně o to, aby se to „nějak“ co nejlevněji zhotovilo). Taková filozofie je ale od základu chybná. Podobné vybavení vydrží jenom chvíli, a navíc může při jízdě znamenat i určité bezpečnostní riziko.

Dlouhá životnost je důležitá

Je mnohem lepší jít cestou dlouhé životnosti oblečení a vybavení. Ve chvíli, kdy třeba s ježděním začínáte, nebo chcete koupit novou výbavu a oblečení, protože ta stará už nevyhovuje požadavkům, volte známé a vyzkoušené značky s dobrými referencemi. Všechno si pořádně osahejte, vyzkoušejte, než se definitivně rozhodnete. Výbava od prověřených značek vydrží mnohem déle, a i když vstupní investice může být vyšší, což někoho odrazuje, nakonec ve výsledku ušetříte nemalé peníze. Dražší vybavení vám vydrží klidně třeba i 20 let, za dobu jeho životnosti byste si museli pořídit několik levnějších výbav – a zaplatili za ně mnohem více peněz.

I jezdcovo oblečení ovlivní pohodu koně
Renomované značky a výrobci proto upřednostňují funkčnost a komfort pro koně i jezdce. Možná si to ani neuvědomujete, ale i jezdcovo oblečení významně ovlivňuje pohodu koně. Bude-li vám zima, nebo naopak teplo, bude-li vás jezdecké oblečení „kousat“, řeč vašeho těla bude jiná, pořád ji bude ovlivňovat vědomí, že se necítíte dobře. Váš neklid a nepohodlí se samozřejmě přenese i na koně. Nervozita pak bude znát na vás obou. Bude-li ale vaše výstroj kvalitní, pohodlná, budete se cítit dobře jak vy, tak i kůň. Jízdy si pak užijete, protože budete oba spokojení.

Bezpečnost má svoji cenu

Dalším důležitým faktorem výbavy bezpečnost. Ta bezprostředně souvisí s kvalitou materiálů. Šetření výrobců na vybavení znamená volbu levnějších materiálů i technologií zhotovení. Logicky tím klesá bezpečnost takových výrobků. Navíc levné značky, kterým jde jenom o to udržet co nejnižší cenu svého jezdeckého vybavení, samozřejmě nebudou investovat velké peníze do výzkumu a vývoje bezpečnostních prvků. Proto bezpečnostní ochrana je u takových značek přinejmenším sporná. A to je v jezdectví velký problém. Musíte totiž mít na paměti, že jízda na koni je rizikovým sportem, kde se mohou přihodit různé pády a z nich vyplývající úrazy. V takových případech hraje velkou roli, zda máte kvalitní a bezpečné vybavení – to může ztlumit případné následky pádů a zranění.

Na helmě, vestě a třmenech nešetřete

Bezpečnost je důležitá u jezdecké helmy, která může v případě pádu zabránit fatálním následkům, podobně jako v případě jízdy na kole. Proto v případě helmy se vyplatí investovat i vyšší částky – jde o vaše zdraví, které má nevyčíslitelnou hodnotu. Stejně tak jsou investicí, která se vyplatí, například i dražší bezpečnostní třmeny. S nimi klesá riziko, že se vám zasekne po pádu noha ve třmenu a kůň vás bude vláčet. Když se kůň splaší a potáhne vás s sebou, i to může být pro vás fatální. Další investicí do dražšího vybavení, která má jednoznačně bezpečnostní ospravedlnění, je kvalitní jezdecká vesta. V případě výbavy pro koně je podstatné dokonale padnoucí a bezpečné sedlo, ohlávky, uzdečky i vodítka – tato bezpečná a komfortní výbava zajistí pohodu koně, který pak bude spolupracovat.

Které části vybavení odcházejí nejčastěji?

Pokud jezdíte pravidelně, pak samozřejmě budou častou položkou sedla, která se opotřebovávají hlavně ve švech, podsedlové deky, ohlávky, vodítka, uzdečky. Chcete-li jezdit intenzivně, levné sedlo se nevyplatí, rychle se opotřebovává. Proto sáhnout po koženém má rozhodně svůj důvod. U jezdce jsou to zase rajtky, co se hodně opotřebovává (ty můžeme chránit jezdeckými podkolenkami oblékanými přes rajtky), dále chapsy, boty. V místech švů se například často opotřebovávají jezdecká perka. Helmy odcházejí s pádem, tady platí, že pokud v helmě spadnete a dojde k jejímu, byť drobnému poškození, už byste ji použít neměli. Nemá už totiž potřebné vlastnosti, nelze už zaručit její bezpečnost.

Jak můžete nákupem dražšího vybavení ušetřit?

Příkladem může být koňské sedlo. Tytam jsou doby, kdy se sedlalo tím, co zrovna bylo po ruce. Dnes je k dispozici celá řada sedel. Liší se cenou, konstrukcí, použitými materiály. Přestože v současnosti stoupá obliba levnějších plastových sedel, dražší kožená sedla jsou nedostižná. Vzhledem ke své dlouhé životnosti – při šetrném zacházení vám klidně vydrží mnoho let, bez nadsázky až do důchodu, a máte-li někde sedláře, není problém ani s drobnými opravami. Dále u kvalitních kožených sedel je kostra dřevěná. I tímto způsobem se zajišťuje u drahých kožených sedel dlouhá životnost. Šetříte tedy – nepotřebujete sedla nakupovat opakovaně.

Příklad: Nákup koženého sedla nejsou vyhozené peníze

Dnes řada renomovaných výrobců zajišťuje životnost svých kožených sedel mimo jiné i dřevěnou kostrou. Levnější plastové a laminátové kostry sedel totiž podléhají nepříjemnému jevu stárnutí platů. Tím pádem jeho životnost není tak dlouhá. Například špičková skoková sedla od těch nejlepších značek přijdou i na 30-100 000 Kč. Drahá sedla mají i doživotní záruku. Levná plastová skoková sedla dostanete už od 6000 Kč. Na tato plastová sedla bývá záruka 2 roky. Pokud byste tedy měnili plastové sedlo každé dva roky, tak se za deset let dostanete na cenu nejlevnějších špičkových kožených sedel. U těch je předpoklad mnohem delší životnosti. V podstatě tedy díky těmto sedlům ušetříte. Protože kdybyste kalkulovali jenom s tím, že vám špičkové kožené sedlo vydrží 20 let, potom máte v kapse za oněch zbývajících 10 let celkem 5krát 6000 Kč, tedy 30 000 Kč. Dále ovšem jde i o náklady spojené s nasedláním pro koně a jezdce, které musíte investovat.

I pohledu koně jde o správnou volbu

Kromě toho ale dražší a kvalitnější vybavení znamená investici do vašeho koně. Pro správného koňáka je kůň vždy na prvním místě. A použít třeba opravdu kvalitní kožené sedlo, které koni dokonale padne, místo plastového kompromisu, znamená větší pohodu a spokojenost i zdraví vašeho koníka – i v tomto směru se proto nákup dražší výbavy vyplatí. Zdraví koně se těžko dá vyčíslit, ale zkuste si třeba představit pokles nákladů na veterináře (kůň nikde zbytečně netrpí – nedře ho ohlávka apod.). Tedy i z pohledu koně samotného je kvalitní výbava i za cenu větší investice správnou volbou.