Stav nouze pro milovníky koní a jezdectví

Poslední týdny nejsou lehké pro nikoho včetně milovníků koní a jezdectví. Plánované závody zrušila kvůli koronaviru Česká jezdecká federace, galavečer Koně na Žofíně 2020 byl také zrušen a dojíždění do stájí se pro některé majitele stává obtížné z mnoha různých důvodů.

Koronavirová epidemie má negativní dopad také na provoz naší nově přestěhované kamenné prodejny, která však funguje online, díky čemuž máte příležitost alespoň přes internet okouknout a v nakoupit nové kolekce se slevou 20 %!

Aktuální karanténa a zákaz volného pohybu osob ovlivňuje každého, kdo byl zvyklý chodit pravidelně do stájí. Zajištění péče o zvířata včetně jejich opohybování je naštěstí stále povoleno, stejně jako cesta s cílem nakoupit zvířatům krmivo či další potřeby. To však neznamená, že byste neměli dodržovat několik pravidel a doporučení.

V samotné stáji omezte počet osob, ideálně by ke koni měl přistupovat vždy pouze jednotlivec. Klidně si vytvořte rozvrh. Bezpečná vzdálenost je dva metry. Neztrácejte ve stáji zbytečně čas a povídání o koních si nechte raději na internet. Víme, že je to těžké, protože péče o koně a stáje jsou v nemalé míře o kolektivu, nicméně v této nelehké době je skutečně důležité minimalizovat všechna rizika. Používejte rukavice (klidně jednározové), nezapomínejte na dezinfekci. V případě, že vás začne něco škrábat na obličeji, nebo vám do oka spadne nečistota, nezapomeňte na to, že byste se neměli dotýkat obličeje. Vše, co používá a čeho se ve stáji dotýká více lidí, byste měli pravidelně dezinfikovat. Pokud se necítíte ve své kůži a máte respirační potíže, zůstaňte doma a zavolejte na informační linku 1212, kde vám poradí, jak postupovat.

Myslete na to, abyste měli někoho, kdo se o vašeho koně postará v momentě, kdy byste vy nemohli. Takový krizový plán je v dnešní době opravdu důležitý a uvidíte, že díky němu budete klidnější.

Pokud máte zájem ještě o několik dalších rad a instrukcí, doporučujeme pročíst přímo instrukce ČJF k zajištění péče o koně v čase zákazu volného pohybu osob.

Věříme, že spolu to zvládneme a již brzy se všichni ve zdraví sejdeme někde u koní.